Wielka Piątka: Ekstrawertyczność
Wielka Piątka: Ekstrawertyczność to jeden z powszechniej znanych czynników wyszczególnionych modelu Wielkiej Piątki. Cecha ta odnosi się w głównej mierze do opisu ilości interakcji społecznych, poziomu aktywności i energii oraz zdolności do odczuwania emocji pozytywnych.
Wielka Piątka: Ekstrawertyczność – bieguny Ekstrawertyczności
Na cechę Ekstrawertyczności składają się dwa bieguny pozwalające na opisująca zachowania:
- Poszukiwanie towarzystwa vs preferowanie przebywania w samotności
- Szybkość i energia działania vs dokładność i systematyczność
- Towarzyskość vs rezerwa
Interesuje Cię Twój poziom Ekstrawertyczności? >>KLIKNIJ TUTAJ<<
Wielka Piąta: Ekstrawertyczność – opis biegunów
Wynik wysoki uzyskują osoby określane mianem ekstrawertyków. Zazwyczaj wykazują wysokie uspołecznienie. Lubią przebywać z ludźmi. Świetnie czują się w dużych grupach i zgromadzeniach. Są oni zazwyczaj przyjacielscy, serdeczni, towarzyscy i rozmowni. Wykazują asertywność, serdeczność i rozmowność. Są skłonni do zabawy oraz lubią stymulujące sytuacje i mają skłonność do poszukiwania doznań. W relacjach społecznych mają tendencję to dominowania. W życiu są zazwyczaj aktywne i pełne wigoru. W działaniu charakteryzują się energią. Wobec świata wykazują optymizm i pogodny nastrój.
Wynik niski uzyskują zazwyczaj osoby określane mianem introwertyków. Introwertyk w mniejszym stopniu jest przeciwieństwem ekstrawertyka na rzecz osoby pozbawionej jej cech. Oznacza to, iż np. introwertycy częściej zachowują się z rezerwą niż są nastawieni nieprzyjaźnie. Introwertycy to osoby niezależne, systematyczne i dokładne preferujące przebywanie w samotności (co nie oznacza, że obawiają się kontaktów społecznych). Jakkolwiek nie są to osoby tryskające energią, to introwertycy nie czują się nieszczęśliwe czy pesymistyczne.
Więcej na temat testu WIELKA PIĄTKA >>KLIKNIJ TUTAJ<<
Wielka Piątka: Ekstrawertyczność i jej składniki
Jedną z teorii Wielkiej Piątki jest Pięcioczynnikowy Model Osobowości autorstwa Costy i McRae. W jego rozumieniu na każdy z głównych czynników głównych składa się 6 czynników drugiego rzędu. Składniki Ekstrawertyczności to:
Serdeczność – cecha ta odnosi się do bliskości w kontaktach społecznych. Osoby serdeczne są uczuciowe z przyjaznym podejściem do ludzi. Szczerze lubią innych ludzi. Z łatwością wchodzą z innymi w bliskie kontakty.
Towarzyskość – jest to cecha określająca poziom chęci przebywania z innymi ludźmi. Ludzie towarzyscy poszukują innych ludzi. chcą i lubią z nimi przebywać.
Asertywność – cecha ta opisuje skłonność do dominacji, przebojowość oraz skłonność do narzucania swojego zdania. Osoby z wysokim wynikiem mają skłonność do autorytarnego funkcjonowania, chętnie przejmują przywództwo. Lubią się wypowiadać i zabierać zdanie.
Aktywność – wysoki wynik w tej skali związany jest z szybkim tempem zachowania, żwawych ruchach oraz odczuwania wysokiego poziomu energii. Tym samym osoby takie maja potrzebę bycia ciągle zajętym i prowadzenia szybkiego tempo życia.
Poszukiwanie doznań – cecha ta charakteryzuje poziom poszukiwania doznań i stymulacji. Osoby z wysokim wynikiem lubią przebywać w miejscach gdzie jest dużo bodźców, bogactwo kolorów, hałas i zmieniające się warunki otoczenia.
Emocje pozytywne – ten składnik ekstrawertyczności określa skłonność do doznawania emocji pozytywnych. Osoby z wysokim wynikiem często doświadczają radości, szczęścia czy pozytywnego podekscytowania. Wiele rzeczy ich bawi, często wybuchają śmiechem, są pogodne i optymistyczne. Wykazują entuzjazm i ogólne zadowolenie.